Kunstudstilling på Videbæk Bibliotek: Frem i Lyset
Kom og oplev en inspirerende udstilling hvor kunst, kultur og fællesskab mødes og hvor kreativiteten træder frem i lyset.
📍 Videbæk Bibliotek
🗓️ Fra den 21. marts til den 22. april.
📍 Skjern Bibliotek
🗓️ Fra den 27. april til den 15. maj.
Af Lone Danielsen
Træd ind i en verden af kreativitet, farver og personlige fortællinger.
De udenlandske udstillere, der til daglig arbejder, har gået på sprogskole – mens de i fritiden fordyber sig i kunsten.
Udstillingen byder på værker skabt af kunstnere med forskellige baggrunde – fra linoleumstryk og fotografi til drivtømmer og sæbeblomster.
- Nina Schôndube kommer fra Tyskland og har boet i Danmark i to år. Hun udstiller stemningsfulde linoleumstryk – blandt andet inspirerer af børnetegninger.
Som Nina selv siger: ”Kunst åbner hjertet, og med kunst kan mennesker finde vej til hinanden.
- Olga Malunova kommer fra Rusland og har boet i Danmark i tre år. Hun skaber unikke værker af drivtømmer. Hendes kunst kan også opleves og købes - i en butik i Bork Havn.
- Mariana Perepelytsia er fra Ukraine og har været bosat i Danmark i tre år. Hun fremstiller smukke sæbeblomster. I Ukraine gives sæbeblomster ofte som en personlig gave.
- Anatolii Senko kommer også fra Ukraine og har været bosat i Danmark i seks år. Han indfanger naturens øjeblikke gennem sin kameralinse. Han har tidligere deltaget i fotoudstillingen ”Foto der har forandret dig”.
- Natalija Kostilicheko har lavet nogle fine malerier.
Udstillingen kan ses i bibliotekets åbningstid 7-22 alle dage
🗓️ Fra den 21. marts til den 22. april
📍 Videbæk Bibliotek
🗓️ Fra den 27. april til den 15. maj
📍 Skjern Bibliotek